Danes je 18.4.2024

Input:

Zakon o nekaterih koncesijskih pogodbah (ZNKP) - pregled nekaterih zanimivejših določil

13.2.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 6 minut

14.12 Zakon o nekaterih koncesijskih pogodbah (ZNKP) – pregled nekaterih zanimivejših določil

mag. Boštjan J. Turk

Zakon o nekaterih koncesijskih pogodbah (ZNKP)

Zakon določa pravila v primeru mešanih pogodb, v katerih je denimo del pogodbe koncesija po ZNKP, del pogodbe pa drugi element, za katerega se ZNKP ne uporablja (denimo javno naročilo). V takih primerih je treba pravila za podelitev določiti glede na glavni predmet, če so sestavni deli objektivno neločljivi. Pri mešanih koncesijah, ki jih je mogoče ločiti, problema seveda ni, saj ima tu koncedent vedno možnost, da za posamezne dele podeli ločene koncesije.

Kar se tiče pravnih subjektov, ki morajo ravnati skladno z določili ZNKP, so to poleg tistih, ki sestavljajo javni sektor, tudi druge pravne osebe, med katere spadajo tudi osebe zasebnega prava, ki so ustanovljene za zadovoljevanje potreb splošnega interesa in ne zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti v pogojih proste konkurence, ter jih v pretežnem delu, kar pomeni več kot 50 odstotkov, financirajo državni ali lokalni organi ali druge osebe javnega prava ali so pod upravljavskim nadzorom teh organov ali oseb in imajo upravni, vodstveni ali nadzorni organ, v katerem več kot polovico članov imenujejo državni ali lokalni organi ali druge osebe javnega prava. Zavezanci za ravnanje skladno z ZNKP so tudi subjekti, ki jim je bila podeljena posebna ali izključna pravica po postopku, ki ni omogočal ustrezne ravni obveščanja javnosti, ali njihova podelitev ni temeljila na objektivnih merilih.

Zakon vsebuje tudi ustrezne varovalke v primeru korupcijskih tveganj. Za odpravo ali omejitev korupcijskih tveganj pri izbiri koncesionarja mora uslužbenec ali druga oseba, ki vodi, sodeluje ali odloča na katerikoli stopnji postopka podelitve koncesije, odgovorno osebo koncedenta nemudoma obvestiti o morebitnem nasprotju interesov. Pri tem zakon opredeljuje, v katerih primerih se za uslužbenca ali drugo osebo šteje, da je povezana s ponudnikom, ki se mu podeljuje koncesija. Če je uslužbenec (ali druga oseba), ki sodeluje v postopku podelitve koncesije (pri