Danes je 15.5.2024

Input:

Odločitev o oddaji naročila: obvestilo o izbiri najugodnejšega ponudnika

25.4.2019, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

6.1 Odločitev o oddaji naročila: obvestilo o izbiri najugodnejšega ponudnika

dr. Andreja Primec

Naročnik v roku pet dni po končanem preverjanju in ocenjevanju ponudb obvesti vsakega ponudnika in kandidata o sprejeti odločitvi o oddaji javnega naročila, o sklenitvi okvirnega sporazuma ali vključitvi v dinamični nabavni sistem ali kvalifikacijski sistem. Odločitev mora sprejeti najkasneje v 90 dneh od roka za oddajo ponudb.

Odločitev mora vsebovati obrazložitev, zlasti pa:

- razloge za zavrnitev ponudbe vsakega neuspešnega ponudnika, ki ni bil izbran,

- značilnosti in prednosti izbrane ponudbe ter ime uspešnega ponudnika ali podpisnikov okvirnega sporazuma;

- razloge za zavrnitev prijave vsakega neuspešnega kandidata k sodelovanju;

- v primeru izvedbe pogajanj ali dialoga, kratek opis poteka pogajanj in dialoga s ponudniki.

Kadar ima na infrastrukturnem področju naročnik vzpostavljen kvalifikacijski sistem, obvesti prijavitelje o svoji odločitvi glede usposobljenosti v obdobju šestih mesecev. Odločitev o zavrnitvi mora posredovati najkasneje v 15 dneh od sprejema odločitve, vsebovati pa mora tudi razloge za zavrnitev.

V odločitvi mora naročnik zapisati tudi pouk o pravnem varstvu:

- kje in v kakšnem roku se vloži zahteva za uveljavitev pravnega varstva v postopku javnega naročanja,

- višino takse za postopek pravnega varstva v postopku javnega naročanja, transakcijski račun, na katerega se ta vplača in sklic, ki se pri tem navede,

- opozorilo, da je treba zahtevku za revizijo priložiti potrdilo o plačilu takse.

Naročnik sprejme odločitev po tem, ko je pregledal in ocenil prejete ponudbe. Pri tem naročnik preverja:

- ali je ponudba skladna z zahtevami in pogoji, določenimi v obvestilu o javnem naročilu ter v dokumentaciji,

- da pri ponudniku ne obstajajo razlogi za izključitev oziroma da izpolnjuje pogoje za sodelovanje ter izpolnjuje pravila in merila za zmanjšanje števila ustreznih kandidatov oziroma števila ponudb, če so bila določena.

Na ta način ponudnik ugotovi, katere prispele ponudbe so dopustne, nato pa izmed njih izbere najugodnejšo po merilih, objavljenih v objavi o javnem naročilu in dokumentaciji. Vsebino podatkov oziroma drugih navedb iz ponudbe preverja le pri ponudniku, kateremu se je odločil oddati javno naročilo.

Kadar naročnik oddaja naročilo po odprtem postopku ali postopku naročila male vrednosti, lahko ponudbe najprej razvrsti po merilih in predhodno preverja le, če je ponudba ustrezna glede njegovih zahtev v zvezi s predmetom naročila, medtem ko neobstoj izključitvenih razlogov in izpolnjevanje pogojev za sodelovanje preverja le pri najugodnejšem ponudniku. Ponudb drugih ponudnikov iz teh razlogov ni dolžan preverjati.

Če naročnik uporabi to možnost, mora zagotoviti, da je preverjanje razlogov nepristransko in transparentno, da se javno naročilo ne bi oddalo ponudniku, ki bi moral biti izključen ali ne izpolnjuje pogojev za sodelovanje, ki jih je določil naročnik.

Obveščanje ponudnikov in vročitev odločitve

Naročnik o svoji odločitvi obvesti ponudnike in kandidate na način, da podpisano odločitev objavi na portalu javnih naročil. Odločitev se šteje za vročeno z dnem objave na portalu javnih naročil. Če se v objavi odločitve na portalu javnih naročil ni mogoče sklicevati na objavljeno povabilo k sodelovanju, naročnik odločitev vroči v skladu z zakonom, ki ureja upravni postopek (Zakon o splošnem